"Geros santuokos neatsiranda per naktį" - taip kalba vienos labai populiarios knygos autorius

pedagogas, pastorius ir šeimų konsultantas Dr. Gary Chapmanas

Kaip kiekvienas turime savo gimtąją kalbą, taip mylintys žmonės kalba savo meilės kalba. Gimsta mažas kūdikėlis šeimoje. Su juo kalbėtis žmonių kalba dar nelabai išeina, mes jį kalbiname, bet jis atsako tik savo suprantama kalba - verkia, šypsosi, klykia, guguoja - ar kitaip išreiškia savo emocijas. Tačiau mes jam turime nuolat sakyti ir parodyti, kaip mes jį mylim. Mes naudojame visokias išraiškos priemones - myluojam, nešiojam, kalbinam, būnam visuomet šalia, raminam, guodžiam, suteikiam saugumą ir ramybę. Vaikelis auga, tam paaugliu, keičiasi mūsų meilės išraiškos, tačiau išlieka bendravimas, apkabinimas, pagalba, paguoda.

   

Pagaliau jaunas žmogus po truputėlį tampa suaugusiu. Susiformuoja tam tikras požiūris į gyvenimą, vertybinės nuostatos, kurioms remdamasis jaunas žmogus kurs savo gyvenimą. Jaunas žmogus susižavi kitos lyties asmeniu, įsimyli, susidraugauja.Keičiasi jo charakteris, būdas, o tuo pačiu išsigrynina ir kitas labai svarbus dalykas, supratimas apie meilės išraišką. Suaugęs žmogus jau gali įvardinti, kada jis supranta, kad kitas žmogus jį myli. Tai jo meilės kalba.

   

Sutuoktinių poroje dažnai net nesusimąstome, kokia meilės kalba kalba mano sutuoktinis. O tai būtų pats geriausias būdas parodyti, kaip labai mylime savo sutuoktinį ir ko iš jo tikimės mes. Jeigu kalbėtume sutuoktinio meilės kalbas, tikrai mažėtų nesusikalbėjimų ir sunkių konfliktų mūsų šeimose.

   

Dabar aptarsime kiekvieną iš penkių meilės kalbų, kurias atrado ir išnagrinėjo pedagogas, pastorius ir šeimų konsultantas Dr. Gary Chapmanas

Meilės kalba Nr. 1 – laiko leidimas kartu

“Leisti laiką kartu”  - tai skirti visą savo dėmesį kitam žmogui. Tai ne sėdėjimas ant sofos ir televizoriaus žiūrėjimas kartu. Šitaip leidžiant laiką dėmesio sulaukia ne sutuoktinis, o įvairūs televizijos kanalai. Tai gali būti ir pasivaikščiojimas dviese, pietavimas restorane, šnekučiuojantis ir nevengiant savo mylimojo akių. “Prasmingai leisti laiką nereiškia, kad turime nuolatos žiūrėti vienas kitam į akis. Tai reiškia, kad drauge kažką veikiame ir visą dėmesį skiriame kitam žmogui. Veikla, į kurią abu įsitraukiame, nesvarbi. Emociniu atžvilgiu svarbu yra tai, kad leidžiame laiką, skirtą vienas kitam.”(psl. 55) Ar tai būtų kelionė, slidinėjimas, blynų kepimas, bet svarbiausia kad tai būtų daroma drauge su sutuoktiniu. Jeigu be šito jūs neįsivaizduojate savo gyvenimo, tai ir yra jūsų meilės kalba, apie kurią turėtų žinoti jūsų sutuoktinis ir laikas nuo laiko skirti dėmesio tik jums.

Meilės kalba Nr.2 – palaikymo žodžiai

Vienas iš būdų, kaip išreikšti meilę emociniame lygmenyje, yra kalbėti palaikančius žodžius.” “Daugelis porų dar nesuvokė kokią milžinišką galią turi vienas kito palaikymas žodžiais.” “Komplimentai arba įvertinimo žodžiai puikiai perteikia meilę. Geriausia juos jungti į paprastus sakinius, kaip antai: “Su šiuo kostiumu tu atrodai nuostabiai”, “Oho, vilkėdama šią suknelę tu visada atrodai gražiai”, “Esi geriausias pasaulio virėjas.” (psl. 34-35). Kiekvienas mėgstame, kai mums pasako kažką malonaus, bet yra žmonių, kurie tiesiog negali gyventi be palaikymo žodžių. Jeigu ilgai niekas jiems jų nesako, jiems nesiseka darbai, viskas krenta iš rankų, niekur nesuspėja, apima liūdesys ir nerimas. Jeigu tai jūsų meilės kalba, be kurios jūs negalite gyventi, praneškite tai savo sutuoktiniui, kad jis kuo dažniau jus drąsintų ir palaikytų tokiais žodžiais, tik tuomet jūs jausitės mylimas ir gerbiamas, tik tuomet jūs suprasite, kaip stipriai jūsų sutuoktinis jus myli.

Meilės kalba Nr. 3 – dovanos gavimas

Dovanos – akivaizdus meilės ženklas.”(psl. 71) Dovanų būna įvairaus dydžio, spalvų ir formų. Vienos brangios, kitos nieko nekainuoja. Žmogui, kurio pagrindinė meilės kalba yra dovanos, mažai rūpės jų kaina, nebent jos labai pranoktų jūsų galimybes.”(psl. 72). Jeigu tai jūsų meilės kalba, nevenkite to apsakyti sutuoktiniui, nes kiekviena maža smulkmenėlė jums atneš tokį didžiulį džiaugsmą, kad sutuoktinis galų gale nuspręs jums kuo dažniau ką nors dovanoti, nes taip jūs būnate pakylėti, atsiranda nuotaika, jaučiatės mylimi ir vertinami.

Meilės kalba Nr. 4 – paslaugos

Gaminti maistą, padengti stalą, suplauti indus, išsiurbti kilimus, išvalyti spintas, surinkti iš praustuvės plaukus, nuvalyti baltais taškeliais nusėtą veidrodį, nurinkti nuo mašinos priekinio stiklo sutraiškytus vabzdžius, išnešti šiukšles, pakeisti vaikui sauskelnes, padaryti kambario remontą, nuvalyti dulkes nuo knygų lentynos, prižiūrėti automobilį, apgenėti krūmus, sugrėbti lapus, išvesti šunį pasivaikščioti, pakeisti katės smėlį dėžėje ir vandenį akvariume, kur laikoma auksinė žuvelė – visa tai yra paslaugos. Tam, kad šiuos darbus atliktume, turime juos apgalvoti, planuoti, rasti laiko, įdėti pastangų ir jėgų. Atlikdami juos noriai, iš tiesų parodome meilę.(psl. 83-84) Jei tai jūsų meilės kalba, tikrai nesvarbu paslaugos dydis, tačiau svarbiausiai, kad tos paslaugos būtų atliekamos jums. Jūsų sutuoktinis turėtų žinoti, kaip jums mielos paslaugos, todėl turėtų stengtis, kuo dažniau jas atlikti, nes tik taip jūs jausitės mylimi ir vertinami

   

Meilės kalba Nr. 5 – fizinis prisilietimas

Seniai žinoma, kad fizinis prisilietimas yra vienas iš būdų perteikti meilės jausmus.”(psl. 98) ” Susikabinimas rankomis, bučiniai, apsikabinimas ir lytinis aktas – visa tai yra būdai, kaip perduoti meilės jausmus sutuoktiniui. Kai kuriems žmonėms fizinis prisilietimas yra pagrindinė meilės kalba. Be jo jie jaučiasi nemylimi. Kai šitai yra, jų emocinis rezervuaras prisipildo ir jie jaučiasi saugūs sutuoktinio meilėje.”(psl. 99) “Santuokoje meilus prisilietimas gali turėti daug formų. Kadangi lytėjimo receptoriai išsidėstę visame kūne, meilus bet kurios sutuoktinio kūno vietos lietimas gali reikšti meilę.”(psl. 101). Jei tai yra jūsų meilės kalba, prašykit sutuoktinio kuo dažniau jus liesti, nes tik taip jūsų jausitės, kad sutuoktinis jus supranta, myli ir gerbia.

G. Chapman. Penkios meilės kalbos. Kaip suprasti ir išmokti meilės kalbą. 2008

http://www.lksb.lt/straipsniai/straipsnis-378.htm